zavřít
Upravit životopis

Životopis

Arcivévodkyně Anna Tyrolská, manželka císaře a krále Matyáše II., pocházela z tyrolské větve habsburského rodu a byla tedy také sestřenicí svého manžela. Narodila se jako dcera arcivédody Ferdinanda a jeho druhé manželky mantovské princezny Anny Kateřiny z rodu Gonzaga.

Ve svých šestadvaceti letech byla provdána za třiapadesátiletého bratrance, arcivévodu Matyáše, jenž se právě po svém bratru Rudolfovi II. stal císařem a českým a uherským králem.

Anna byla vychována jako hluboce věřící katlolička. Již v Innsbrucku se seznámila s kapucínským řádem, později ve Vídni jej velmi protěžovala a založila zde kapucínský klášter grobkou, jež se stala pohřebním místem habsburského rodu. Mezi její přední rádce a důvěrníky pak patřil kardinál Khlesl; spolu s ním ovlivňovala svého manžela ve prospěch katolické církve. Trpké ovoce svých snah zažila těsně před smrtí, při vzpouře česých stavů v létě 1618. I když byla o mnoho let mladší než její manžel, zemřela o tři měsíce dříve než on, 15. prosince 1618 ve Vídni.

Její životní dílo, vídeňský kapucínský klášter, byl dostavěn roku 1633 a právě Matyáš s Annou se stali prvními Habsburky, kteří byli v jeho hrobce pohřbeni.

Anna Tyrolská

33 let, královna, císařovna