zavřít
Upravit životopis

Životopis

Norodom Sihamoni, oficiálním titulem Preah Karuna Preah Bat Samdech Preah Baromneath Norodom Sihamoni, je současný kambodžský král a jediný monarcha, který hovoří plynně česky. Kromě češtiny a khmérštiny hovoří dále plynně francouzsky a dobře též anglicky a rusky.

V roce 1962 byl rodiči poslán studovat do Prahy, neboť československé velvyslanectví bylo jediné, které zareagovalo na jejich žádost o zprostředkování tanečního vzdělání. Po absolvování základní školy v Ostrovní ulici s rozšířenou výukou jazyků zde dále studoval na konzervatoři a na Akademii múzických umění; v Praze žil do roku 1975. V letech 1975–1976 studoval kinematografii v severokorejském Pchjongjangu, poté byl tři roky vězněn Rudými Khmery v Kambodži. Po krátkém pobytu s otcem v Pekingu žil od roku 1981 v Paříži, kde se stal profesorem tance. Od srpna 1993 pracoval jako velvyslanec Kambodže při UNESCO v Paříži.

Roku 1994 ho král Norodom Sihanuk obdařil titulem Velký princ. 14. října 2004 byl po abdikaci otce Sihanuka zvolen králem Kambodže, korunován byl 29. října 2004 v Královském paláci v Phnompenhu. Jako panovník nemá žádné výrazné politické pravomoci a reprezentuje především jednotu země.

Českou republiku znovu navštívil v roce 2006, kdy jako jediný král obdržel čestné občanství hlavního města Prahy. Během další návštěvy, na niž přiletěl 14. března 2010, má mimo jiné převzít též čestný doktorát na pražské Akademii múzických umění.

Norodom Sihamoni

65 let, kambodžský král