Matyáš Habsburský

český a uherský král, římskoněmecký císař

Narození:
24. února 1557
Úmrtí:
20. března 1619
Upravit profil
Český a uherský král, římskoněmecký císař Matyáš se narodil 24.2.1557, jako třetí syn císaře Maxmiliána ll. Pocházel z dynastie Habsburků. O jeho dětství mnoho nevíme. Byl pohledný, společenský a ve společnosti vítaný. Své průměrné schopnosti...

Životopis

Český a uherský král, římskoněmecký císař Matyáš se narodil 24.2.1557, jako třetí syn císaře Maxmiliána ll. Pocházel z dynastie Habsburků.

O jeho dětství mnoho nevíme. Byl pohledný, společenský a ve společnosti vítaný. Své průměrné schopnosti kompenzoval nezřízenou ctižádostivostí.

Maxmilián ustanovil jako následníka trůnu svého nejstaršího syna Rudolfa. Ten rozhodoval, který z bratrů ho bude zastupovat v některé ze zemí monarchie. K Matyášovi příliš důvěru neměl, ale přesto ho v roce 1583 ustanovil místodržícím v Horních Rakousích, v roce 1595 po smrti arciknížete Ferdinanda, v Tyrolsku a rok 1599 ho přivedl zpět do Rakous.

V roce 1593 vypukla válka s Turky. Rudolf pověřil Matyáše a dalšího bratra Maxmiliána velením armády v Uhrách. Matyáš se příliš neosvědčil. Sebevědomí mu ale stouplo, když zemřel jeho starší bratr Arnošt /1595 a on se stal druhým nejstarším členem rodiny. Prosil Rudolfa , aby mohl být jeho zástupcem, ten však nesouhlasil. Rudolf ho jmenoval správcem Uher a vyslal ho na mírová jednání s Turky a s vůdcem uherských protestantských stavů, Štěpánem Bočkajem. V této době Rudolf onemocněl duševní chorobou. Matyáš toho využil a dal se tajně jmenovat Rudolfovým nástupcem. Vždy se cítil ve vztahu k němu méněcenný a zastíněný. Panovnickým kvalitám svého bratra se Matyáš nevyrovnal. Jeho předností bylo hlavně to, že byl mladý a zdravý.

V září 1606 se Matyášovi podařilo uzavřít s Turky i Bočkajem mír. Rudolf ho však odmítal podepsat. Na konci roku 1607 vypukla mezi oběma bratry rodinná krize. Matyáš bojoval o Rudolfovo panovnické místo.

Konfederace uzavřená rakouskými a uherskými stavy, měla bránit smlouvy uzavřené Matyášem. Na jaře se na jeho stranu postavili moravští stavové. Pouze česká stavovská obec zůstala věrná Rudolfovi. Díky této věrnosti nepřišel o českou korunu.

V roce 1608 se Matyáš ujel vlády v Uhrách, Rakousích i na Moravě a stal se „čekatelem“ na český trůn. Rudolf se v roce 1611 rozhodl dobýt zpět svou ztracenou pozici. Tento pokus se mu ale nezdařil, obrátili se proti němu i čeští stavové. Rudolf byl donucen opustit český trůn a 12.4.1611 na něj nastoupil Matyáš.

V roce 1612 Rudolf zemřel a Matyáš získal i titul římského císaře. Po zvolení českým králem se odvděčil členům českého protestantského stavu a obsadil je do různých výnosných úřadů. Přestěhoval se do Vídně a vládu v Čechách přenechal místodržícímu. To se však nelíbilo českým stavům.

Matyáš se oženil až ve čtyřiapadesáti letech a zůstal bez dědice, ani jeho bratři neměli děti. Bylo tedy nutné hledat následníka trůnu. Stal se jím Matyášův bratranec Ferdinand Štýrský.

Po vypuknutí českého stavovského povstání Matyáš onemocněl. Ferdinandovi spojenci ho zbavili moci. Krátce na to 20.3.1619, zemřel.

Zásluhy Mytáše:
Snažil se jako jeho otec vybudovat jednotnou centralizovanou monarchii řízenou z Vídně, i když s nevelkými úspěchy. Pro zemi byla přínosnější vláda jeho bratra Rudolfa, která bohužel skončila díky jeho onemocnění.