Alžběta Kristýna

manželka císaře a krále

Narození:
28. srpna 1691
Úmrtí:
21. prosince 1750
Upravit profil
Alžběta Kristýna pochází z dynastie brunšvicko-wolfenbuttelské. Byla manželka císaře a krále Karla Vl. Alžběta Kristýna byla vnučkou významného vévody Antonína Oldřicha a dcera vévody Ludvíka Rudolfa. Alžběta se 1.8.1708 v Barceloně provdala...

Životopis

Alžběta Kristýna pochází z dynastie brunšvicko-wolfenbuttelské. Byla manželka císaře a krále Karla Vl. Alžběta Kristýna byla vnučkou významného vévody Antonína Oldřicha a dcera vévody Ludvíka Rudolfa.

Alžběta se 1.8.1708 v Barceloně provdala za habsburského arcivévodu Karla, který v té době bojoval o španělské dědictví. Cílem tohoto sňatku byl posílit protifrancouzskou koalici.
Manželé žili ve Španělsku do roku 1711. V té době zemřel císař Josef l. a jeho bratr Karel se pod jménem Karel Vl. ujal vlády nad habsburskou monarchií a byl také korunován římským císařem. Odešel do Španělska Alžbětu zde zanechal jako svého nástupce.

V roce 1713 bylo jasné, že oj o španělské dědictví je ztracen a Alžběta opustila Španělsko. Alžbětě se ale dlouho nedařilo otěhotnět. Teprve za osm let po sňatku se jí narodil syn Leopold Jan, který ale pár měsíců po narození zemřel. Později se narodily dcery Marie Terezie, Marie Anna a Marie Amálie.

V roce 1723 byli Karel a Alžběta korunováni svatováclavskou korunou.
Když v roce 1740 Karel zemřel, usadila se Alžběta ve Vídni u své dcery Marie Terezie, která se na základě pragmatické sankce svého otce stala dědičkou habsburské monarchie.
21.12.1750 Alžběta Kristýna zemřela. Byla pochována v kapucínské hrobce ve Vídni.