Anna Klevská

čtvrtá manželka jindřicha vlll.

Upravit profil
Anna Klevská byla dcera vévody Jana lll. z Kleve a čtvrtá manželka Jindřicha VIII. ,narodila se v roce 1515. 27.prosince přicestovala Anna do Anglie jako nevěsta Jindřicha Vlll. Byla o polovinu mladší než král Jindřich VIII. a vůbec se mu...

Životopis

Anna Klevská byla dcera vévody Jana lll. z Kleve a čtvrtá manželka Jindřicha VIII. ,narodila se v roce 1515.

27.prosince přicestovala Anna do Anglie jako nevěsta Jindřicha Vlll. Byla o polovinu mladší než král Jindřich VIII. a vůbec se mu nelíbila. Na obraze, který před setkáním královi poslala vypadala daleko lépe než ve skutečnosti.

Jindřich byl zvyklý na lehkou francouzskou módu, která na anglickém dvoře zdomácněla. Anna ve svém německém kroji působila nemotorně a bez půvabu. Neuměla anglicky, nemohla si tedy Jindřicha získat ani komunikací. Král se chtěl domluvenému sňatku vyhnout, ale marně. Kdyby to udělal, rozpoutal by politickou krizi.

6.ledna 1540 byl Jindřich nucen se s o 24 let mladší Annou oženit. Ve svatebních šatech získala Anna konečně půvab. Jindřich se ale nemohl zbavit prvního dojmu a nepokládal ji za přitažlivou. Manželství nefungovalo a Jindřich pomýšlel na rozvod. Nedokázal se vyrovnat s nepřitažlivou a nemilovanou ženou. V té době už byl zamilován do devatenáctileté Kateřiny Howardové, která byla členkou královské družiny. Jindřich byl přesvědčen, že právě Kateřina je ta pravá. Bohužel až příliš mnoho lidí vědělo, že ona není žádné neviňátko.
Jindřich pospíchal na rozvod s Annou. Jeho právníci museli najít několik nesrovnalostí ve svatební smlouvě, aby se mohl nemilované ženy zbavit.
Anna se zrušením manželství souhlasila. Mohla dál žít v luxusu u dvora. Teprve teď si užívala života a také propadla alkoholu. Její vztah ke králi byl dobrý. Často se spolu dobře bavili. V té době už Anna perfektně ovládala angličtinu a získala tak sebejistotu.

Jindřich VIII. se oženil s Kateřinou a doufal, že mu porodí druhého syna. Ona ale nejspíš vinou vysokého věku krále, neotěhotněla.
Anna Klevská žila do konce života spokojeně a královském dvoře. Zemřela v roce 1557.