Benedikt XVI.

265. papež

Narození:
16. dubna 1927
Věk:
96 let
Upravit profil
Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger (*16. dubna 1927), je římskokatolický teolog a byl 265. papežem římskokatolické církve. Před svým zvolením byl blízkým spolupracovníkem svého předchůdce Jana Pavla II. Dlouhou dobu zastával úřad...

Životopis

Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger (*16. dubna 1927), je římskokatolický teolog a byl 265. papežem římskokatolické církve. Před svým zvolením byl blízkým spolupracovníkem svého předchůdce Jana Pavla II. Dlouhou dobu zastával úřad prefekta Kongregace pro nauku víry (1981–2005). Měl přezdívku Železný kardinál. Papežem byl zvolen 19. dubna 2005, na úřad rezignoval ze zdravotních důvodů 28.2.2013. Ovládá deset jazyků, hraje na klavír a bylo mu uděleno sedm čestných doktorátů.

Joseph Ratzinger
Joseph Ratzinger se narodil v Marktl am Inn v Bavorsku (Německo), jako třetí a nejmladší dítě Josepha Ratzingera. Rodiče ho poslali do semináře St. Michel, kde se ve čtrácti letech, tak jako prakticky veškerá německá mládež v té době, stal členem Hitlerjungend (členství bylo vyžadováno zákonem z roku 1939). Podle jednoho z životopisců, Johna Allena, byl velmi pasivním členem, který odmítal docházet na setkání a akcím hitlerjugend se vyhýbal. V 16 letech (tj. v roce 1943) byl povolán do armády, nejprve k pomocným jednotkám Luftwaffe, poté do protitankévých oddílů. Absolovoval základní pěchotní výcvik, avšeka jeho jednotka se nikdy nedostala do boje. Ratzinger byl krátce internován ve spojeneckém zajateckém táboře u Ulmu a 19. června 1945 byl repatriován domů.

Kněžské svěcení obdržel 29. června 1951. Je profesorem teologie, zaměřuje se na dogmatiku a fundamentální teologii. Jako poradce kardinála Josefa Fringse se zúčastnil zasedání 2. vatikánského koncilu.

V roce 1972 spolu s Hansem Ursem von Balthasarem a Henrim de Lubacem založil teologický časopis Communio (odkaz). Dnes Communio vychází v 17 edicích (mj. německy, anglicky, španělsky a také česky) a stalo se jedním z nejdůležitějších katolických teologických časopisů.

V březnu 1977 byl jmenován mnichovským a freisingským arcibiskupem a v červnu téhož roku ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Papež Jan Pavel II. Ratzingera jmenoval 25. listopadu 1981 prefektem Kongregace pro nauku víry, kterou podstatně zreformoval. V roce 1998 otevřel archívy inkvizice. Ve svém úřadě se vyjadřoval konzervativně ohledně některých aktuálních témat, vč. umělé antikoncepce a určitých forem ekumenismu. Společně se svým předchůdcem odsoudil teologii osvobození či feministické hnutí. Ke konzervativním názorům se přihlásil například i v kázání, kterým otevíral konkláve, jež ho nakonec zvolilo papežem. Vyzval v něm církev k návratu „k pravé víře“ a marxismus, liberalismus a kolektivismus označil za vlny, které zmátly myšlení mnoha křesťanů.

V roce 2002 byl zvolen děkanem kolegia kardinálů.

Je autorem mnoha knih tykajících se teologie a víry, většinu z nich napsal v němčině.

Po zvolení papežem si vybral jméno Benedikt XVI. po Benediktu XV., který vedl katolickou církev od 3. září 1914 do 22. ledna 1922.

Benedikt XVI. je prvním německým papežem od roku 1523, kdy zemřel Hadrián VI.. Vzhledem k jeho vysokému věku se o něm mluví jako o papeži na přechodnou dobu, očekává se také, že by mohl být na delší dobu posledním evropským papežem vzhledem k relativnímu nárůstu počtu katolíků v mimoevropských zemích, zvláště pak v Latinské Americe.

V dubnu 2005 ho americký časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších mužů na světě.