Gangnihessou

král velké ardry

Upravit profil
Gangnihessou ( Ganye Hessou), první z dvanácti králů Dahome, pocházel z dynastie, která přišla v 16. století z Tada do Allady a zde založila království Velké Ardry. Gangnihessou byl jedním ze čtyř bratrů. Po smrti svého nejstaršího bratra,...

Životopis

Gangnihessou ( Ganye Hessou), první z dvanácti králů Dahome, pocházel z dynastie, která přišla v 16. století z Tada do Allady a zde založila království Velké Ardry.

Gangnihessou byl jedním ze čtyř bratrů. Po smrti svého nejstaršího bratra, který byl králem Velké Ardry, se království rozdělilo mezi zbylé tři sourozence. Vznikla tak kromě Velké Ardry i Malá Ardra a Dahome.

Ganye Hessou byl v roce 1620 prohlášen králem. Poté ho svrhl jeho bratr Dakodonou. Není zcela jisté, že byl Ganye králem. Je pravděpodobné, že byl spolu s bratrem Dakodonouem, jakožto významný vůdce spravující záležitosti společenství podle svého uvážení, králem. Je téměř jisté, že Dakodonou králem byl.

Podle pověsti byl Ganye králem Velké Ardry, tedy králem všech tří zemí. Jeho symbolem byli sameček ptáka gagnihessou , buben a zahnutá lovecká hůl.