Josef l.

český a uherský král, římskoněmecký císař

Narození:
26. července 1678
Úmrtí:
17. dubna 1711
Upravit profil
Český a uherský král, římskoněmecký císař Josef l. se narodil 26.7.1678, jako syn císaře Leopolda l. a Eleonory Magdaleny Terezie Falské. Pocházel z dynastie Habsburků. Od mala byl vychováván jako následník trůnu a po smrti otce 5. května...

Životopis

Český a uherský král, římskoněmecký císař Josef l. se narodil 26.7.1678, jako syn císaře Leopolda l. a Eleonory Magdaleny Terezie Falské. Pocházel z dynastie Habsburků.

Od mala byl vychováván jako následník trůnu a po smrti otce 5. května 1705, nastoupil na trůn.Mezi lidmi byl oblíben prý proto, že se v ničem nepodobal svému otci. Nad svými předchůdci vynikal moudrostí a tolerancí. Stýkal se pravidelně s politiky a spolu podporovali rozvoj výroby a obchodu.

Josef l. se snažil omezit vliv jezuitů u dvora, bojoval o španělské dědictví a také s uherskými povstaleckými stavy, v čele s F.ll. Rákoczim. Jeho lid do něj vkládal velké naděje, bohužel jeho vláda byla příliš krátká. Onemocněl neštovicemi a v roce 1711 na toto onemocnění zemřel.
Josef l. po sobě nezanechal přímého potomka. Jeho jediný syn – následník trůnu zemřel v mládí, jeho dvě dcery a ostatní nemanželské děti neměly na trůn nárok. Novým vládcem Habsburků se tedy stal jeho bratr Karel VI.

Zásluhy Josefa l.:
Snažil se omezit vliv jezuitů u dvora, bojoval o španělské dědictví a s uherskými povstaleckými stavy, podporoval rozvoj výroby a obchodu.