Kaa

egyptský faraón

Upravit profil
Kaa, poslední egyptský faraón 1. dynastie. Vládl asi 26 let.Jak došlo k pádu jeho dynastie, nevíme. S největší pravděpodobností se po jeho smrti ( 2853/2803 př.n.l.) země rozdělila a jeho nástupcem se stal Hetepsechemueje ( do překladu – Obě...

Životopis

Kaa, poslední egyptský faraón 1. dynastie. Vládl asi 26 let.Jak došlo k pádu jeho dynastie, nevíme. S největší pravděpodobností se po jeho smrti ( 2853/2803 př.n.l.) země rozdělila a jeho nástupcem se stal Hetepsechemueje ( do překladu – Obě mocnosti byly usmířeny). Kaovo jméno bylo objeven na Turínském papyru, na desce z Abydu a Sakkánské desce.

Kaa si nechal, jak bylo zvykem, postavit dvě hrobky. Jedna byla symbolická – v Abydu. Nadzemní část měřila 30x30 m. Podzemní pohřební komora o rozměrech 10x5m tvořila jádro hrobky. Kolem ní je několik místností pro pohřební výbavu a 26 hrobů určených pro královo služebnictvo, které bylo po jeho smrti zabito, aby mohlo svému pánovi sloužit i po smrti.

Hrobka tohoto druhu je poslední v Egyptě. Následující dynastie pohřbívaly panovníka bez služebnictva.

Kde se nachází skutečná Kaova hrobka se neví, snad v Sakkáře. Měří 65X37m a od hrobek jeho předků se liší svým uspořádáním – místnosti pro pohřební výbavu se zde nacházejí v nadzemní části.

Faraon Kaa zemřel někdy v letech 2853/2803 př.n.l.