Lech Walesa

polský politik, bývalý prezident Polské republiky, aktivista za lidská práva

Narození:
29. září 1943
Věk:
80 let
Lech Wałęsa (v češtině je z technických důvodů možný rovněž přepis Lech Walesa) je polský politik, aktivista za lidská práva a v letech 1990 – 1995 také prezident Polské republiky.Původním povoláním byl elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde...

Životopis

Lech Wałęsa (v češtině je z technických důvodů možný rovněž přepis Lech Walesa) je polský politik, aktivista za lidská práva a v letech 1990 – 1995 také prezident Polské republiky.

Původním povoláním byl elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde pracoval (s přestávkami) v letech 1967 – 1990. V srpnu 1980 stál v čele stávky v Gdaňských loděnicích, kde se zrodila nezávislá odborová organizace Solidarita. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír. V letech 1990 – 1995 byl prezidentem Polské republiky. Neúspěšně kandidoval také v prezidentských volbách v letech 1995 a 2000. V roce 2006 vystoupil ze Solidarity, protože usoudil, že odbory příliš podporují politickou stranou Prawo i Sprawiedliwość.

Osobní život
Narodil se do rodiny tesaře (matka byla v domácnosti) kde se mu dostávalo silné křesťanské výchovy. Dodnes je silně věřící katolík, a rád prohlašuje, že mu víra pomohla překonat těžké chvíle života, zvláště šedé dny v Solidarnośći. Do Gdaňských Leninových loděnic nastoupil na post elektrotechnika v roce 1970. O rok dříve se oženil se svou láskou, Danuta Gołoś, se kterou má k dnešku celkem osm dětí. Jeho syn, Jaroslaw Wałęsa, je v současnosti členem dolní komory polského parlamentu.

Politický rozjezd
Byl vůdčí osobností polských protestů proti komunistickému režimu v Gdaňských loděnicích, které způsobily, že byl roku 1976 vyhozen z práce (jednalo se o formu trestu).

O dva roky později se stal členem ilegální odborové organizace, mezi jejíž členy patřili i: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Lech Kaczynski, Anna Walentynowicz, Antoni Sokołowski a jiné budoucí osobnosti polské politické scény.

14. srpna 1980, v době kdy začaly protesty v Gdaňských loděnicích, byl Wałęsa v čele těchto protestů, které se z Gdaňsku rozšířily do celého Polska, a nepřímo zahájily rozpad východního bloku. Po tom, co polská vláda částečně ustoupila požadavkům loďařů, a dovolila jim zakládat odborové organizace, se Wałęsa stal odborovým předákem, a tuto funkci zastával do 13. prosince 1981 kdy byl zatčen, na základě stanného práva, vyhlášeného polským vůdcem, Jaruzelskim. Propuštěn byl až 14. listopadu 1982, po 11 měsících ve vězení. Roku 1983 se vrátil do loděnic na post řadového elektrotechnika, a zároveň byl nominován na Nobelovu cenu míru, kterou skutečně dostal. Lech Walesa si cenu osobně v Oslu nepřevzal, protože se obával, že by mu komunistický režim neumožnil návrat zpět do Polska. Nobelovu cenu míru proto převzala v zastoupení jeho manželka Danuta.

V rozmezí let 1987-90 vedl pololegální zákonný výbor odborových organizací v Gdaňských loděnicích, a v roce 1988 znovu zavedl stávku, s cílem zlepšit postavení Solidarność v Polsku. Po osmdesáti dnech vláda souhlasila s jednáním, a jednání přinesla více méně to, co Wałęsa požadoval.

Solidarność se stala de facto legitimní nekomunistickou politickou stranou Polska, a vyhrála první volby v roce 1989. Jednalo se o první nekomunistický politický útvar v Sovětských vazalských státech!

Solidarność coby první nekomunistická strana ve východním bloku
V tuto chvíli už nic nebránilo Lechovi, začít s realizací přestavby Polska, které sice stále teoreticky bylo komunistickým státem, ale vyjednaná koaliční vláda s bývalou komunistickou stranou a další dílčí ústupky způsobily, že se Polsko stále více měnilo v kapitalistický stát. 15. listopadu 1989 došlo k prvnímu kontaktu nové vlády s USA.

Některé dokumenty, odtajněné v roce 2008, podezřívají Wałęsu ze spolupráce s polskou tajnou policií, u které byl údajně veden jako "Bolek" - toto podezření se nikdy nepotvrdilo, Wałęsa jej dotčeně odmítá, a i Polský soud mu dal za pravdu.

Od prezidenta Polska do konce politické kariéry
9. prosince 1990 vyhrál Wałęsa prezidentské volby a stal se tak na dalších 5 let prezidentem nekomunistického Polska. Jeho éra se vyznačovala bouřlivou výměnou vlád každý rok. Sám Wałęsa proslul jako kritik, kterému se pořád něco nelíbí. Kromě toho se vyskytly problémy s ekonomickou transformací země. V roce 1995 nebyl znovu zvolen.

V roce 2000 se pokoušel znovu kandidovat do prezidentského úřadu, dostal ovšem necelé 1%, takže se k moci nedostal. Od té doby přednáší na různých politicky zaměřených fakultách po Evropě.

10. května 2004 bylo mezinárodní letiště v Gdaňsku přejmenováno na "Letiště Lecha Wałęsy" (dokonce logo letiště se skládá i z Wałęsova podpisu).