Lisoleta Falcká

první dáma francouzského dvora

Narození:
27. května 1652
Úmrtí:
8. října 1721
Upravit profil
Liselota Falcká, první dáma francouzského dvora, se narodila 27.5.1652 jako dcera kurfiřta Karla Ludvíka Falckého a Charloty von Essen- Kastel. Po rozvodu rodičů byla Lisoleta vychovávána u své hannoverské tety, kurfiřtky Sophie, matky...

Životopis

Liselota Falcká, první dáma francouzského dvora, se narodila 27.5.1652 jako dcera kurfiřta Karla Ludvíka Falckého a Charloty von Essen- Kastel.

Po rozvodu rodičů byla Lisoleta vychovávána u své hannoverské tety, kurfiřtky Sophie, matky pozdějšího anglického krále Jiřího l.

Lisoleta si raději než s panenkami hrála s kordem, kradla třešně a v noci se cpala salátem se špekem.

Z politických důvodů se v roce 1671 provdala za ovdovělého králova bratra Filipa Orleánského. Na vdavky se dívala jako na oběť pro svou zem. Do Francie Přijela Lisoleta en se šesti košilemi v kufru, teď ale musela se vší elegancí reprezentovat jednu z prvních dam u dvora. Připomínala prý více muže než ženu, byla typická Němka – otevřená a přímá.
Ludvík XlV. si Lisolety velmi vážil, ani manžel, ani její syn Filip ll., která se stal regentem, nemohli stačit jejím vysokým morálním a politickým nárokům.

Lisoleta si rozuměla s dcerou Alžbětou, zasnoubenou s Karlem Leopoldem Lotrinským a s pozdější matkou německého císaře Františka l.

Lisoleta psala mnoho politicky jasnozřivých dopisů, které ale, jak sama tvrdila, neunikly cenzuře.

Lisoleta Falcká zemřela 8.10.1721.