Markéta II. je od roku 1972 dánská královna. Její heslo je Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke (Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska). Před tím, než se stala královnou, studovala v Kodani, Cambridge, Århusu, Paříži a Londýně právo,...

Životopis

Markéta II. je od roku 1972 dánská královna.

Její heslo je Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke (Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska).

Před tím, než se stala královnou, studovala v Kodani, Cambridge, Århusu, Paříži a Londýně právo, historii, politologii, ekonomii, archeologii a sociologii.

Dětství
Princezna Margrethe se narodila v paláci Amalienborg v Kodani rodičům korunnímu princi Frederikovi a korunní princezně Ingrid. Byla pokřtěna 14. května 1940. Jelikož král Kristián X. byl v té době rovněž králem Islandu, bylo na počest islandského lidu princezně dáno také islandské jméno, Þórhildur.

Jejími kmotry byli král Kristián X., princ Knut Dánský, princ Axel Dánský, švédský král Gustav V., švédský korunní princ Gustaf Adolf, princ Gustaf Adolf Švédský, vévoda z Connaughtu, dánská královna Alexandrina, princezna Thyra Dánská, korunní princezna Luisa Švédská, princ Harald Dánský, princezna Helena Dánská, princezna Lady Patricia Ramsay, vévodkyně korunní princezna Cecílie Pruská a princezna Markéta Bourbonsko-Parmská.

V roce 1967 se provdala za francouzského diplomata Henriho de Laborde de Monpezat, s nímž má dva syny: dědice trůnu Frederika a prince Joachima.

Vláda
Markéta II. se stala dánskou královnou v roce 1972, po smrti svého otce krále Frederika IX. Ve svém novoročním projevu roku 1984 dánská královna připomněla svému lidu, aby pamatoval na dobré přijímání a přátelské chování vůči imigrantům. Témata tolerance, imigrace a svoboda slova se objevila i v jejím projevu roku 2006.

Královna Markéta hovoří dánsky, francouzsky, švédsky, norsky, anglicky a německy. Ilustrovala dánské vydání knihy J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Věnuje se také módnímu návrhářství.

Královna Markéta II. je 1188. Dámou Řádu zlatého rouna (španělského) a 961. Lady Podvazkového řádu. Obdržela také dánské vyznamenání Řád slona a grónskou medaili Nersornaat.

Politická role
Dánské království je konstituční monarchie, což znamená, že panovník není oprávněn provádět nezávislá politická rozhodnutí. Královna musí stvrdit každé legislativní rozhodnutí a ta se teprve potom mohou stát zákonem, a ta se naopak stávají pravomocnými, pokud je schválí i kabinet ministrů. Jako hlava státu stojí královna u sestavování nové vlády.

Její oficiální titul: královna Dánska

Královna má pouze titul královna Dánska, jelikož po svém nástupu na trůn v roce 1972 upustila od užívání ostatních titulů dánského krále. Zajímavost: nejen že je po dlouhé době ženou na dánském trůnu, ale v roce 1513-1972 se králové nazývali jen buď Kristián, nebo Frederik a střídali se.

Osobní život
Markéta II. odmítá používat mobilní telefon a internet a říká, že je bez nich velmi spokojená.

Kouří tři krabičky cigaret denně. Stala se terčem kritiky, že tím dává poddaným špatný příklad, v roce 2006 proto oznámila, že nadále nebude kouřit na veřejnosti.