Queen Beatrix

princezna oranžsko-nasavská, princezna z Lippe-Biesterfeldu, královna Nizozemska

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
31. ledna 1938
Věk:
86 let
Beatrix Vilemína Armgarda Oranžsko-Nasavská, princezna oranžsko-nasavská, princezna z Lippe-Biesterfeldu, byla královna Nizozemska od 30. dubna 1980 do 30. dubna 2013, kdy abdikovala ve prospěch svého syna Viléma-Alexandra. Úmysl abdikovat...

Životopis

Beatrix Vilemína Armgarda Oranžsko-Nasavská, princezna oranžsko-nasavská, princezna z Lippe-Biesterfeldu, byla královna Nizozemska od 30. dubna 1980 do 30. dubna 2013, kdy abdikovala ve prospěch svého syna Viléma-Alexandra. Úmysl abdikovat oznámila již 28. ledna téhož roku.

Životopis
Dětství a mládí
Jde o nejstarší ze čtyř dcer bývalé nizozemské královny Juliány a jejího manžela Bernharda z Lippe-Biesterfeldu. Její nejranější dětství bylo poznamenáno emigrací královské rodiny před nacisty v květnu 1940 – nejprve do Anglie a později do Kanady. Po návratu do vlasti v roce 1945 absolvovala výuku v De Werkplaats, pokrokové škole Keese Boekeho v Bilthovenu.

Korunní princeznou
Následnicí trůnu a zároveň členkou Státní rady se stala podle nizozemské ústavy v den svých osmnáctých narozenin, 31. ledna 1956. V témže roce se zapsala na univerzitu v Leidenu, kde navštěvovala nejprve přednášky ze sociologie, práva, ekonomie, dějin parlamentu a ústavního práva a později i přednášky o kultuře Surinamu a Nizozemských Antil. Studium ukončila v roce 1961.

V červnu 1965 bylo oznámeno její zasnoubení s německým diplomatem Clausem von Amsberg. Vyslovení souhlasu obou komor nizozemského parlamentu předcházela určitá kritika s ohledem na snoubencovu národnost, po svatbě v roce 1966 se však princ Claus brzy stal uznávaným členem nizozemské královského rodiny. Se svým manželem měla Beatrix tři syny – součastnho nizozemského krále Viléma-Alexandra (*27. dubna 1967), prince Johana Frisa (25. srpna 1968 - 12. srpna 2013) a prince Constantijna (*11. října 1969).

Královna
Na trůn nastoupila po abdikaci své matky Juliány v roce 1980. 30. duben, den její intronizace a zároveň narozeniny bývalé královny Juliány, známý jako Den Královny (Koninginnedag), byl ponechán státním svátkem a je každoročně oslavován. Ve funkci hlavy státu Beatrix od počátku vystupovala formálněji než její matka, vzhledem ke svému vzdělání si však brzy získala u občanů respekt.

28. ledna 2013 oznámila, že 30. dubna téhož roku abdikuje. Jejím nástupcem je její nejstarší syn Vilém-Alexandr. O abdikaci královna uvažovala již několik let.