Sahure

egyptský faraón

Upravit profil
Sahure ( řecky Sefrés), egyptský faraón, vládl přibližně v letech 2496/2446př.n.l. – 2483/ 2433 př.n.l. Patřil do 5. dynastie faraónů. Převzal vládu po zemřelém králi Veserkafovi. Sahure během své vlády všemožně podporoval kult boha Rea....

Životopis

Sahure ( řecky Sefrés), egyptský faraón, vládl přibližně v letech 2496/2446př.n.l. – 2483/ 2433 př.n.l. Patřil do 5. dynastie faraónů.

Převzal vládu po zemřelém králi Veserkafovi. Sahure během své vlády všemožně podporoval kult boha Rea. Reformy, které zahájil Vesrkaf, Sahure dokončil. Nejvyššího hodnostáře si vybral na základě jeho odbornosti a ne podle rodu.

Sahure vyslal válečnou výpravu do Núbie, aby zde získal otroky. Výpravy se uskutečnili také do Sinaje a zde bylo hlavním úkolem získat měď, zlato, tyrkys a diorit. Další výpravy pokračovaly do dnešního Libanonu a to za účelem získat cedrové dřevo a krásné asijské ženy do Sahureho harému.

Poblíž dnešního Abúsíru si Sahure nechal postavit hrobku (pyramidu). Nebyla příliš velkolepá. Základna měřila 78,75 na 78,75 metrů a pyramida byla vysoká 50 metrů. Bohužel došlo ke zřícení vápencových bloků a pohřební komora se zasypala. Je tak dodnes nepřístupná.

Po Sahulově smrti nastoupil na trůn Neferirkare.